ققنوس چت   چت باران   منزل مبله شیراز   
 كنكور - كنكور ارشد - آخرين اخبار كنكور كنكور - كنكور ارشد - آخرين اخبار كنكور .

كنكور - كنكور ارشد - آخرين اخبار كنكور

ارسال طرح درس هاي شبيه نمايي برگزيده

سه نسخه طرح درس شبيه نمايي برگزيده در تاريخ سه شنبه 17/12/89 به سازمان ارسال شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۲۴ توسط:كنكور موضوع:

ارسال كليپ هاي برگزيده ي همكاران

دوعدد كليپ آموزشي مربوط به مبحث محلول هاي بافر و نمك ها ي اسيدي،بازي در تاريخ يكشنبه 15/12/89 به سازمان ارسال شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۲۲ توسط:كنكور موضوع:

بسته آموزشي

با سلام و احترام بسته آموزشي شامل نمونه سوالات شيمي 3 به تفكيك مبحث و سال ،تازه هاي شيمي ، انتخاب يونسكو به عنوان مدير برنامه هاي سال جهاني شيمي -2011 ، CD شامل 48 فيلم ، بيش از 100 انيميشن مرتبط با شيمي ،نرم افزارساخت كليپProshow Producer ،در جلسه گروه شيمي مورخ 89/12/3 به سرگروه هاي محترم مناطق ارائه شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۲۰ توسط:كنكور موضوع:

راهنماي تصحيح نمونه سوال هاي شيمي 3

براي دريافت pdf راهنماي تصحيح نمونه سوال هاي شيمي 3 اينجا را كليك كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۹ توسط:كنكور موضوع:

نمونه سوال هاي هماهنگ شيمي 3 بر اساس تفكيك مباحث درسي از سال 82 تا سال دي ماه 89

براي دريافت فايل pdf اينجا را كليك كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۷ توسط:كنكور موضوع:

مسابقه طراحي عكس و پوستر

با احترام به اطلاع مي رساند

مسابقه طراحي عكس و پوستر در رابطه با شگفتي هاي شيمي در زندگي و طراحي يك مفهوم شيمي به صورت طنز در دوسطح معلمان و دانش آموزان در سطح شهر تهران برگزار مي شود.مهلت ارسال آثار 20 فروردين مي باشد.آثار به صورت چاپ شده ، در ابعاد 70¸50 و لمينيت شده باشد.
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۶ توسط:كنكور موضوع:

مطالبي در مورد شيمي سال اول دبيرستان

ساختار اتمسفر

ساختار اتمسفر

بطور خلاصه مي‌توان گفت كه جو از چهار لايه كاملا مشخص تروپوسفر ، استراتوسفر ، مزوسفر و ترموسفر تشكيل شده است. محفظه گازي اطراف زمين خود به چندين لايه متفاوت تقسيم مي‌شود. حد بالاي اتمسفر يعني جايي كه گازها به درون فضا راه پيدا مي‌كنند، يكهزار كيلومتر بالاتر از سطح دريا است. بيش از 90 درصد حجم نهايي اتمسفر در 40 كيلومتر ابتدايي اين ارتفاع يكهزار كيلومتري قرار دارد. لايه‌هاي اتمسفر با توجه به شرايط شيميايي به پنج قسمت تقسيم مي‌شوند كه تفاوتهاي اساسي در دما دارند:تصوير

 

تروپوسفر

تروپوسفر نزديكترين لايه اتمسفري به زمين بوده و بيشترين درصد حجم كلي اتمسفر را در خود جاي داده است. ويژگي بارز اين لايه غلظت هواي آن است. در اين لايه به ازاي هر كيلومتر ارتفاع ، دماي هوا 6درجه سلسيوس تغيير مي‌كند. با افزايش ارتفاع ، دما و حجم بخار آب بشدت كاهش مي‌يابد. بخار آب نقش بسيار مهمي در كنترل دما دارد، چون انرژي خورشيدي و پرتو افكنيهاي گرمايي سطح سياره را جذب مي‌كند. تروپوسفر 99 درصد بخار آب موجود در اتمسفر را در خود جاي داده است.

غلظت بخار آب با توجه به عرض جغرافيايي هم تغيير مي‌كند. روي مدارهاي اصلي غليظتر و روي قطبها غلظتشان بيشتر مي‌شود. تمام پديده‌هاي آب و هوايي در اين منطقه صورت مي‌گيرند. تروپوسفر به معناي منطقه تركيب شدن است و دليل آن وجود بادهاي شديدي است كه درهم مي‌پيچند. حد بالاي اين لايه از 8 كيلومتر در عرضهاي بالايي و تا 18كيلومتر روي استوا متغير است. اين مرز با تغيير فصلها تغيير مي‌كند، به گونه‌اي كه در تابستان در بلندترين حالت است و در زمستان در كوتاهترين. منطقه بسيار باريكي به نام تروپوپاس نقش حايل بين تروپوسفر و لايه بالايي را بازي مي‌كند. نكته جالب اينجاست كه با وجود افزايش ارتفاع در تروپوپاس دما همچنان ثابت مي‌ماند.

استراتوسفر

بالاي لايه تروپوسفر ، استراتوسفر قرار دارد؛ جايي كه جريان هوا بيشتر افقي است. لايه اوزون نازكي كه در بالاي منطقه استراتوسفر قرار دارد، مقادير بسيار زيادي اوزون در خود دارد. همانطور كه اشاره شد، اوزون حالت خاصي از اتست فيلتريژن است. وظيفه اصلي اين لايه اين است كه اشعه مادون قرمز خورشيد را جذب كند. درحال حاضر انسانها با فعاليتهاي مخرب خود از قبيل توليد بيش از حد فلوئورو كربنها باعث تخريب بخشهايي از لايه اوزون شده‌اند.

مزوسفر

مزوسفر تقريبا از 50 كيلومتري سطح زمين شروع مي‌شود و در 80 كيلومتري به پايان مي‌رسد. مشخصه ويژه اين لايه اتمسفري كاهش بسيار شديد دما در آن است. غلظت اوزون و بخار آب در اين منطقه بسيار ناچيز است و به همين علت دماي هوا در اين لايه بسيار كمتر از تروپوسفر و استراتوسفر است. با افزايش فاصله از سطح زمين ، تركيب شيميايي هوا شديدا به ارتفاع وابسته شده و اتمسفر سرشار از گازهاي سبك مي‌شود.

ترموسفر

ترموسفر بالاتر از مزوسفر قرار دارد. منطقه‌اي به نام فروسپاس بين ترموسفر و مزوسفر حائل است. دما در اين لايه با افزايش ارتفاع ، بالا مي‌رود. اين افزايش دما به دليل جذب پرتوافكنيهاي شديد خورشيدي است كه توسط ميزان بسيار كم و محدود مولكولهاي اتست فيلتريژن انجام مي‌گيرد. در ارتفاع 100 تا۲۰۰ كيلومتري هنوز هم عناصر اصلي اتمسفر نيتروژن و اتست فيلتريژن هستند.

اگزوسفر

اگزوسفر دورترين لايه اتمسفري از سطح زمين است. شايد حد بالاي اين لايه به ارتفاع۹۶۰ تايكهزار كيلومتر برسد. به هر حال نمي‌توان براي آن حد معيني تعيين كرد. اگزوسفر فضاي انتقالي بين اتمسفر زمين و فضاي بين سياره‌اي محسوب مي‌شود.

تغييرات دمايي

دماهاي زياد نزديك سطح زمين ، در مجاورت استراتوپوز و ناحيه ترموسفر ديده مي‌شود. اين زياد بودن دما به تابش خورشيد و جذب آن مربوط است. بيشتر تابش خورشيدي توسط سطح زمين جذب مي‌شود. بنابراين تروپوسفر از ناحيه زيرين شروع به گرم شدن مي‌كند. تغييرات دما از سطح زمين با افزايش ارتفاع ، كاهش مي‌يابد و اين بدين سبب است كه از منبع گرمايي كه سطح زمين مي‌باشد دور مي‌شويم. برعتست فيلتر تروپوسفر ناحيه گرمايي استراتوسفر در بالاي آن قرار دارد و اينجا همان نقطهاي است ‌كه در آن شكل گيري اوزون و تجزيه ملوكولهاي اتست فيلتريژن صورت مي‌گيرد و در اثر اين واكنش گرما ايجاد مي‌شود.

با نزديك شدن به اين بخش چون به منبع گرمايي نزديك مي‌شويم، تغييرات دما با افزايش ارتفاع افزايش مي‌يابد.در بخش بالاتر ، مزوسفر قرار دارد كه در اينجا چگالي مولكولي كم مي‌شود و با افزايش ارتفاع به دليل دور شدن از استراتوسفر كه منبع گرمايي مي‌باشد، دما به شدت نزول مي‌كند تا بخش بالاتر كه ترموسفر ناميده مي‌شود. از اينجا به بعد دما باز هم افزايش مي‌يابد و توجيه آن خروج از حيطه زمين و كاسته شدن اثرات حرارتي آن و نزديك شدن به منبع اصلي گرما در منظومه شمسي مي‌باشد. از اينجا به بعد تغييرات دما سير صعودي دارد.

دما و لايه‌هاي جوي

دماي جو زمين همراه با ارتفاع تغيير مي كند؛ رابطه رياضي بين دما وارتفاع مابين لايه هاي مختلف جومتغير است:


  • تراپوسفر ، 0 - 7.17 كيلومتر ، دما با افزايش ارتفاع كم مي‌شود.
  • استراتوسفر ، 7.17 - 50 كيلومتر ، دما با افزايش ارتفاع زياد مي‌شود.
  • مزوسفر ، 50 - 80.85 كيلومتر ، دما با افزايش ارتفاع كم مي‌شود.
  • ترموسفر ، 8.85 - +640 كيلومتر دما با افزايش ارتفاع زياد مي‌شود.
  • اگزوسفر

مرزهاي بين اين مناطق تروپوپوز ، استراتوپوز و مزوپوز نامگذاري شده‌اند. ميانگين دماي جو در سطح زمين 14 درجه سانتيگراد است.

لايه استراتوپوز

استراتوپوز لايه‌اي از جو زمين است كه مرز بين استراتوسفر و مزوسفر نيز مي‌باشد. در استراتوسفر دما به همراه ارتفاع افزايش مي‌يابد و استراتوپوز بخشي است كه بيشترين دما را دارد. اين مسئله تنها در اتمسفر زمين رخ نمي‌دهد بلكه در سيارات ديگري كه داراي اتمسفر هستند نيز رخ مي‌دهد. بر روي زمين عموما معتقدند كه استراتوپوز در ارتفاع 50 كيلومتري واقع شده است. فشار اتمسفري حدود يك هزارم فشار در سطح درياست.

مطالب بالا از سايت دانشنامه رشد گرفته شده است.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۵ توسط:كنكور موضوع:

نمونه سوالات مسابقات آزمايشگاهي مرحله اول سال تحصيلي 89-88

براي دريافت فايل اينجا را كليك كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۳ توسط:كنكور موضوع:

تصاوير جالبي از شيمي

 

 
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۲ توسط:كنكور موضوع:

تازه هاي شيمي

محققين، يكي از علت‌هاي بروز بيماري آلزيمر را رسوب يون‌هاي آلومينيوم در مغز عنوان مي‌كنند.

معروف است كه پزشكان به كساني كه از درد مفاصل رنج مي‌برند، داشتن يك دست‌بند مسي را توصيه مي‌كنند و دليل اين امر را هم كمبود يون‌هاي مسي در خون ذكر مي‌كنند كه با تماس دست‌بندهاي مسي با پوست بخشي از اين كمبود جبران شده و از درد مفاصل كاسته مي‌شود.

از سوي ديگر محققين، يكي از علت‌هاي بروز بيماري آلزيمر را رسوب يون‌هاي آلومينيوم در مغز عنوان مي‌كنند.

تا چند دهه پيش، مردم كشور ما رسم داشتند براي پخت غذا مخصوصاً خورشت و آش از قابلمه‌هاي مسي استفاده مي‌كردند و يك كفگير آهني داشتند به نام حسوم كه موقع پخت غذا دائم درون آن قرار مي‌گرفت ...

هيچ‌كس نمي‌دانست چرا بايد اين كفگير درون قابلمه مسي قرار بگيرد، فقط مي‌دانستند براي پخت غذا خيلي لازم مي‌باشد.

داستان از اين قراره كه بدن (مخصوصاً مغز) براي سلامت و نشاط و كنترل اسيدلاكتيك و كورتيزول به ٦ ميليارد يون مس نياز دارد و به همين نسبت يون آهن.

كمبود يون مس باعث ميشه شما دائم احساس رخوت و خواب آلودگي و كسالت كنيد و مدام دهن‌دره كنيد. در ضمن هيچ كارخانه داروئي نمي‌تونه از يون يك عنصر براي شما قرص تهيه كنه ... و اوني كه مثلاً به اسم قرص آهن به خورد شما مي‌دهند شامل مولكول آهن هستش كه براي بدن هيچ كاربردي نداره.

ولي تا اين جا بدونيد كه غذا موقع پخت در درون قابلمه مسي، از يون آزاد شده اين ظرف استفاده مي‌كند و در بدن شما فوق‌العاده احساس نشاط و انرژي ايجاد مي‌‌كنه ديگه از اون دهن‌درگي و خميازه و كسالت خبري نيست و باعث طول عمر مفيد و سلامتي جسمي مخصوصاً براي خانم‌ها نزديك به دوران عادت ماهيانه دارد.

ولي يك دفعه توي دهه ٥٠ از اين نون خشكي‌ها اومدند و داد مي‌زدند (قابلمه مسي ....... كفگير آهني خريداريم .....) و با يك قيمت مناسب اين قابلمه‌ها را خريدند و به جاش قابلمه آلمينيومي مي‌دادند كه بهش مي‌گفتند روحي. هيچكس توي اون دهه نفهميد اين همه قابلمه مسي كجا قراره بره؟

بعدش هم كه الان ظرف‌هاي استيل و تفلون و اين مزخرفات اومده كه مدعي هستند غذا توش زود مي‌پزه و به كف ظرف نمي‌چسبه. ولي مردم ما خبر ندارند كه همين يون‌هاي مضر در اين ظروف عامل سرطان هستند و به راحتي يون سرب و آلمينيوم و ..... مي‌تونند در جا، يك كودك ٦ ماهه را ظرف يك سال به بيماري‌هاي كمبود خوني و سرطان و يك فرد بزرگسال را در طي ٥ سال به بيماري‌هاي كبدي و خوني و طحال دچار كند و بعدش هم سرطان.

من به همه دوستان پيشنهاد مي‌كنم حتماً براي پخت غذا (مخصوصاً غذاهاي آبكي) از قابلمه مسي و كفگير آهني استفاده كنند. حداقل براي يك بار هم شده تا ظرف سه روز اثر آن را روي بدن خودتون ببينيد.

حالا جالبه توي شمال ايران موقع پخت خورشت (مخصوصاً فسنجون) يك تيكه آهن يا نعل اسب مي‌اندازند وسط خورشت تا حسابي رنگ بگيره ..... اين كار باعث آزاد شدن يون‌هاي آهن و سلامتي بدن مي‌شود. اگر دقت كنيد مردم مازندران و گيلان تقريباً در حد صفر دچار بيماري‌هاي خوني و سرطان خونمي‌شوند..ارائه شيوه اي جديد براي كاهش توليد گازهاي گلخانه اي توسط محقق ايراني

محقق ايراني دانشگاه كاليفرنيا به همراه گروهي از همكارانش شيوه اي جديد را براي كاهش گازهاي گلخانه اي و هزينه هاي توليد انرژي در جهان ارائه كردند.

به گزارش مهر،دكتر هاشم اكبري محقق ايراني آزمايشگاه لارنس بركلي دانشگاه كاليفرنيا و تني چند از ديگر همكارنش طي تحقيقاتي

اعلام كردندكه بازتاب اشعه نور خورشيد در ازاي جذب آن مي تواند هزينه هاي تهويه هوا را تا 20 درصد كاهش داده و سالانه يك بيليون دلار از مخارج انرژي را در ايالات متحده آمريكا ذخيره كند. طبق محاسبات وي و همكارانش، استفاده از بام ها و تشعشعات گازهاي گلخانه اي و يا توليد يك سال كربن در جهان را حذف كرده و در كاهش كربن در اكسيد در آينده موثرواقع شود.

به گفته وي نصب صفحات خنك كننده در سقف ساختمان ها و استفاده از اين مواد در جاده ها و گذرگاه ها به اين دليل كه باعث كاهش ميزان توليد كربن دي اكسيد در جهان خواهد شد، موضوعي نيست كه براي عملي كردن آن نياز به مذاكرات حساس و طولاني مدت ميان ملت ها باشد.

بر اساس گزارش CNN ،اين شيوه راه حل معقول و ساده براي كاهش مصرف انرژي و گرماي جهاني به شمار مي رودكه به نظر رواج آن در كشورهاي پيشرفته با انواع متدهاي معماري شهري كار دشواري خواهد بود. اين مطالعات كه مي تواند منجر به ذخيره دو بيليون دلار از مخارج سالانه انرژي در كشورهاي بزرگ شود در مجله Climate Change منتشرگرديده است.

-
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۳:۱۱ توسط:كنكور موضوع: